Erkeklerde HPV Aşısı

Erkeklerde HPV Aşısı

Erkeklerde HPV Aşısı, HPV’den korunma yolları, Aşı Tam Koruma Sağlar Mı?, HPV tehlikesi partneri erkek,

Erkeklerde aktif cinsel yaşam, erkekleri genital siğillere karşı, Erkeklerde bu virüs genellikle, penis ve anal kansere yol açar,

Aşılar son derece güvenli ve ciddi, Eğer siğil varsa doktora

HPV’den korunma yolları içinde en etkili yöntem aşıdır. Bu aşılardan olan gardasil 4 farklı HPV türü için koruma sağlar.  Bu dört tip en yaygın olan HPV türleridir.

İki tür siğillere karşı, diğer iki tür ise kansere karşı koruma sağlar.

Gardasil aşısı hem kadınlara hem de erkeklere yapılabilir. Aşı yeni enfeksiyonlara karşı koruma sağlayacaktır ancak mevcut virüsleri tedavi etmez.

Bu yüzden ilk cinsel ilişki yaşanmadan ve vücuda hiç virüs girmeden aşı yapılması daha etkilidir.

Aşı Tam Koruma Sağlar Mı?

Aşı uygulaması bazı erkeklerde daha iyi koruma sağlayacaktır. Erkeklerde aktif cinsel yaşam başlamadan önce aşı yaptırmak daha faydalıdır. Aynı zamanda vücuda daha önce hiç HPV virüsü girmemişse koruma daha yüksek olacaktır.

Bu iki faktörü birden sağlayan kişiler yapılacak olan aşı tam koruma sağlayacaktır.

Yapılan çalışmalar aşıların erkekleri genital siğillere karşı koruduğunu göstermektedir. Erkeklerde bu virüs genellikle penis ve anal kansere yol açar. Aşı bu kanser türlerine karşı da koruyucudur.

HPV tehlikesi partneri erkek olan kişilerde yani genelde kadınlarda daha fazladır. Bu yüzden kadınlarda mümkün olduğunca erken aşı uygulanmalıdır. Aşılar son derece güvenli ve ciddi yan etkileri olmayan uygulamalardır. Bu yüzden önerilmektedir.

Partnerinizde HPV Var Mı Öğrenin

HPV genelde kişilerin partnerinden bulaşır. Uzun süreli birliktelik yaşayacağınız partnerinizde bu virüs var mı öğrenmelisiniz. Çünkü virüs genelde partnerler arasında yayılır.

Pek çok kişi bu virüsü taşır ama farkında bile olmaz. Çoğu zaman da vücut virüsü kendisi dışarı atar. Çoğu insan farkında olmasa bile hayatının bir döneminde bu virüsü taşımıştır.

Prezervatif kullanmak virüs bulaşma ihtimalini azaltır. Yine aşı yaptırmak, tek eşlilik gibi konulara dikkat etmekte fayda vardır. Eğer partnerinizde genital siğil varsa bu siğil geçene kadar ilişkide bulunmamak gerekir.

Siğiller ağrı yapmadığı için fark edilmeyebilir. Bu yüzden sık sık genital bölgeyi kontrol etmek gerekir. Eğer siğil varsa doktora başvurmalısınız. Çünkü bu siğiller tedavi edilebilir.

Günümüzde yakma en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Ancak siğilin geçmesi virüsün de geçtiği anlamına gelmez.

Her yaşta büyük küçük kadın erkeğin kullanabileceği bitkisel ürün.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

Her yaşta büyük küçük kadın erkeğin kullanabileceği bitkisel ürün.

Tedavisi İçin En Çok Tavsiye Edilen

Kadınlar İçin HPV Tedavisi

Erkekler İçin HPV Tedavisi

Bir önceki yazımız olan HPV Tanısı Nasıl Konur? başlıklı makalemizde DNA testi ile, doktorlar pap smear testine göre ve genital siğillerin mevcut olması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.