HPV Virüsünden Korunmak Mümkün Mü?

HPV Virüsünden Korunmak Mümkün Mü?

HPV Virüsünden Korunmak Mümkün Mü?, HPV den kurtulmak mümkünmü?, siğilden korunmak mümkünmü,

HPV aşısı tedavi edicimi?, Siğil aşısı çaremi? HPV bitkisel Tedavisi Mümkünmü, HPV doğal Tedavisi Mümkün,

HPV virüsü bulaşması cilt teması ile olduğu için korunmak mümkündür. Cilt ya da cinsel temaslarda bulunurken dikkatli olmak ya da aşı yaptırmak sizi bir nebze koruyacaktır. Peki en etkili koruma yolu hangisidir, nelere dikkat etmeli?

HPV Aşısı

HPV virüsünün bulaşmasını engellemek için aşı mevcuttur. Ancak bu virüsün yüzden fazla türü vardır. Şu anda geliştirilen aşılarda virüsün kanser yapan türüne karşı koruma henüz sağlanamamaktadır. HPV 16 ve HPV 18 kanser yapan türlerdendir. HPV 6 ve HPV 11 arasındaki 4 tip ise siğillere sebep olur. Aşı bu tiplere karşı koruma sağlamaktadır.

HPV, virüs kaynaklı hastalıkların yaklaşık %70’inin sebebidir. Rahim ağzı kanserlerinin tüm sebebi de HPV denilebilir. Aşı tam koruma sağlaması da bu oranları ciddi oranda azaltacaktır.

Aşının koruyucu olması için kadınlarda 9-26 yaş aralığında yapılması önerilir. 45 yaşına kadar da bu aşıyı olmak mümkündür.

Diğer Önlemler

HPV aşısı olmamışsanız bazı hususlara dikkat ederek yine de virüsten korunmaya çalışabilirsiniz.

  • Sünnet olmak hastalığı %25 oranında önlemektedir.
  • Prezervatif kullanmak hastalığı %70 oranında engeller. Prezervatif kullanılsa bile genital ve anal temas mümkün olduğu için cilt teması yoluyla yine bulaşması mümkündür.
  • İlişkilerde tek eşli olmak hastalığa yakalanma riskini ciddi oranda azaltır.
  • Siğil olması halinde ilişkiye girmek yerine öncelikle tedavi seçeneğine yönelmek gerekir.

HPV Virüsünün Kansere Yol Açmaması İçin Önlemler

HPV virüsüne yakalananların kanser olacağı gibi bir kaide yoktur. Pek çok kişinin vücudu bu virüsü dışarı kendiliğinden atacaktır. 1-2 yıl sürse de vücut kendiliğinden virüsten kurtulabilir. Ancak bunun için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde virüsün kanserojen etkisi çok daha baskın olacaktır. Bu yüzden sigara kullanmak, uzun süreli doğum kontrol hapları kullanmak, klamidya enfeksiyonu gibi etkenler hastalığın vücuttan atılmasını zorlaştırılır. Atılamayan virüs ilerleyerek kansere dönüşebilir.

HPV Belirtileri

HPV virüsü bulaşması halinde siğiller, kaşıntı, yanma, acı, batma, cinsel ilişki sırasında kanama, adet olmadığı halde kanama, anormal akıntılar söz konusu olabilir. bu durumda mutlaka doktora başvurmalısınız.

Her yaşta büyük küçük kadın erkeğin kullanabileceği bitkisel ürün.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

Her yaşta büyük küçük kadın erkeğin kullanabileceği bitkisel ürün.

Tedavisi İçin En Çok Tavsiye Edilen

Kadınlar İçin HPV Tedavisi

Erkekler İçin HPV Tedavisi

Bir önceki yazımız olan Erkekte HPV Virüsü Görüntüleri başlıklı makalemizde (HPV) genital siğil resimleri, Erkekte HPV Virüsü Görüntüleri ve HPV Ağız içi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.