Human Papilloma Virus

Human Papilloma Virus (HPV) Nedir?

Human Papilloma Virus, Genital siğiller her zaman, HPV Virüsü ve Servikal Kanser, HPV çok daha fazla bulaşıcıdır,

HPV Çeşitleri, rahim ağzı (serviks) kanserinin sebebi, Human Papilloma Virus (HPV) Nedir?

Serviks kanserlerinin oluşmasında en önemli sebeplerden biri HPV virüsü bulaşmasıdır. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki rahim ağzı (serviks) kanserinin sebebi %99 olarak HPV virüsüdür.

HPV cilt teması ile bulaşan bir virüstür. En çok da cinsel yolla bulaşır. Aktif cinsel yaşamı olan tüm kadın ve erkekler bu konuda dikkatli olmalıdır. 15-49 yaş aralığındaki her 4 kişiden 3’ünün bu enfeksiyonu geçirdiği tespit edilmiştir.

HPV Çeşitleri

HPV virüsü DNA virüsü olup küçük, sirküler ve çift sarmallıdır. Şimdiye kadar tanımlanan 200’den fazla tipi vardır. Bunlardan 40 tanesi genital kanalla bulaşır. Düşük riskli HPV tipleri HPV 6, 11, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 iken, yüksek riskli HPV tipleri HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 tipleridir.

Düşük riskli olanlar siğil şeklinde kendisini gösterir. Yüksek riskliler ise kansere yol açabilir. HPS 16 ve 18 servikal kanserlerin %77’sinden sorumludur. HPV 6 ve 11 ise siğillerin %90’ından sorumludur.

Nasıl Bulaşır?

Cinsel yolla bulaşan hastalık denilince akla ilk olarak HIV virüsü gelse de HPV çok daha fazla bulaşıcıdır. Çünkü HPV bulaşması için tam cinsel ilişkiye gerek yoktur. Kısa süreli tensel temaslarda bile bulaşacaktır.

Bu virüsün üremesi 9-12 ay sürer. Yavaş yavaş yayılan bir virüstür. Bu dönemde virüsün varlığından haberdar olunmasa bile bulaşmaya devam edecektir. Aktif genital lezyonlar görülüyorsa bulaşıcılık en üst seviyededir.

Aktif genital lezyonlar denilen en çok siğillerdir. HPV’nin pek çok türü vardır ve bir kısmı cinsel yollarla bulaşır. Bu durumda siğiller oluşacaktır. Cinsel yolla bulaşan virüslerden yaklaşık %15’i kanserojendir.

HPV Virüsü ve Servikal Kanser

Servikal kanser dünyada kadınlarda en çok görülen kanser türüdür. HPV ise ne büyük sebebidir. Virüs enfekte olduğunda çoğu zaman kişi farkına bile varmaz.

Genital siğiller her zaman görülmez, hastalık sessizce vücutta yerleşebilir. İlerleyen dönemlerde kadınlarda servikal kansere yol açabilir. Ancak bağışıklık sistemi güçlü olan kadınlar virüsü vücuttan dışarı atabilir.

Her yaşta büyük küçük kadın erkeğin kullanabileceği bitkisel ürün.

Tedavisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

HPV bir vürüstür Lezyonları, siğil benzeri normal siğiller değildir. HPV virüsünü Negatif etmek gerekir. Normal siğil olmadığı için Yakmayla, Dondurmayla, Lazerle, Asit içerikli damlalar ve krem ile geçmez. Cildinizi tahriş ettiğiniz için çoğalarak yayılır. 

Her yaşta büyük küçük kadın erkeğin kullanabileceği bitkisel ürün.

Tedavisi İçin En Çok Tavsiye Edilen

Kadınlar İçin HPV Tedavisi

Erkekler İçin HPV Tedavisi

Bir önceki yazımız olan HPV Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizde Boğazda Oluşan Siğiller, Genital Siğil Oluşması ve HPV belirtileri virüs hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.